Jak nie dać się codziennej rutynie?

Masz dosyć tego, że każdy twój dzień wygląda tak samo? Popadasz we frustrację, która odbija się na relacjach ze współpracownikami i członkami rodziny? Jeśli tak, najprawdopodobniej dopadła cię rutyna. Sprawdź, jak się z nią rozprawić.

Od poniedziałku do piątku. Niemal każdy dzień wygląda tak samo. Definiują go bowiem najczęściej praca na etacie i obowiązki domowe. Stale te same. Każdego z nas prędzej czy później dopada rutyna, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy pochmurna pogoda powoduje, że mamy więcej czasu na rozmyślania i wartościowanie swojego życia. Wówczas najczęściej dochodzimy do wniosku, że mało się w nim dzieje. Praca nie daje satysfakcji, a relacje z bliskimi dawno się wypaliły. To pierwsze oznaki tego, że dopadła nas rutyna.

Aby ją przełamać, należy przede wszystkim przenalizować, które elementy naszego życia są najbardziej powtarzalne. Jeśli męczy nas życie na linii praca-dom, warto wprowadzić coś, co przełamie ten codzienny schemat. Zapiszmy się na siłownię, kurs tańca albo wykupmy karnet na basen. Warto skorzystać z możliwości zakupu karnetów multisportowych. To jedno z najlepszych rozwiązań na przeciwdziałanie rutynie, bo pozwala każdego dnia spróbować sił w innych zajęciach sportowych: może to być squash, siłownia, pilates, fitness czy spinning.

Rutyna w związku

Rutyna może dotyczyć także naszych relacji z bliskimi. Najbardziej odczuwalna jest rutyna w związku małżeńskim czy partnerskim. Dotyka najczęściej wieloletnie związki. Po latach przebywania z tą samą osobą spada poziom fascynacji nią. Choć jest to zjawisko naturalne, u wielu osób wywołuje uczucie depresji, zwątpienia i prowadzi do konfliktów. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Aby przełamać rutynę w związku, spróbujmy wprowadzić do relacji więcej spontaniczności. Pozwolić sobie na spontaniczne wyjście do kina, restauracji, spotkania ze znajomymi czy nawet krótki, wspólny urlop. Warto przy różnych okazjach robić sobie niespodzianki, wysyłać esemesy, potwierdzające uczucie czy umówić się z partnerem na prawdziwą randkę, na którą każde dotrze osobno.

Bardzo ważne jest także dbanie o swoją atrakcyjność, własny rozwój. Dzięki temu sami siebie możemy zacząć lepiej postrzegać, co wpłynie na lepsze samopoczucie. Sprawi to też, że na nowo zacznie odkrywać nas partner. Ma to też przełożenie na relacje w łóżku. Rutyna w łóżku może mieć najniebezpieczniejsze skutki dla związku. Może bowiem pchnąć jednego z partnerów do poszukiwania nowych doznań fizycznych, a więc do zdrady. A ta jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związku. Jak rozpalić ponownie namiętność w związku? Przede wszystkim zdać się na spontaniczność, szukać nowych rozwiązań, nie bać się eksperymentów – oczywiście na tyle, na ile jesteśmy sobie w stanie pozwolić, by nie przekroczyć własnych granic. Zmuszanie się do czegokolwiek może mieć skutek odwrotny od zamierzonego.

Nie zniszcz budowanych latami relacji

Rutyna dopada nie tylko relacje między partnerami, ale i stosunki z innymi bliskimi osobami – rodzicami, rodzeństwem czy dziadkami. Aby nie zniszczyć budowanych latami relacji, warto dać sobie i bliskim trochę czasu. Być może potrzebujemy odpocząć od częstych spotkań, odwiedzin. Jeśli na takie odwiedziny mamy wyznaczone konkretne dni, nie bójmy się zmieniać takich grafików. Zamiast niedzielnych obiadów, wybierzmy się w odwiedziny w inny dzień w tygodniu. Zamiast obiadu, wyjdźmy z rodziną do teatru czy kina, a obiad zjedzmy na mieście. Każda zmiana otoczenia i ingerencja w powtarzalność przełamie rutynę. Jeśli jednak rutyna dopada relacje z osobami, z którymi już mieszkamy, najlepszym rozwiązaniem będzie krótki urlop – nasz lub osób bliskich. Kilka dni oddechu od tego, co dzieje się w domu, jest lekarstwem na wiele problemów.

Praca bez satysfakcji

Trzeba też pamiętać, że rutyna nie omija naszego życia zawodowego. Kiedy zaczynamy nową pracę jesteśmy zmotywowani, mamy dużo energii i mnóstwo pomysłów do zrealizowania. Po latach, zwłaszcza jeśli pracujemy w tym samym przedsiębiorstwie i na tym samym stanowisku, dopada nas zniechęcenie. Wykonujemy obowiązki monotonnie, bezrefleksyjnie. Pojawia się znudzenie, podenerwowanie, brak poczucia sensu i celu. Nie mamy motywacji, nowych pomysłów i chęci, by je realizować. Z trudem wychodzimy z domu, by dotrzeć do biura. Czujemy potrzebę zmian. Nie jesteśmy jedyni. Z najnowszych badań Work Service, firmy specjalizującej się w rekrutacji, wynika, że 3 na 10 Polaków chce zmienić pracę z powodu nudy i rutyny.

Stawiaj sobie cele

Zmiana pracy to jeden ze sposobów przeciwdziałania rutynie – i dość radykalny. Zanim jednak go podejmiemy, warto najpierw wybrać się na rozmowę z przełożonym. Być może uda się wynegocjować awans. Warto też zapytać o możliwość podniesienia kompetencji – dofinansowanie do studiów podyplomowych, nauki języka obcego. Stałe inwestowanie w swoje kompetencje to także jeden ze sposobów na zapobieganie rutynie zarówno tej zawodowej, jak i osobistej. Nowe edukacyjne obowiązki wprowadzą konieczność zmian w codziennym grafiku, przez co urozmaicą codzienność. Sposobem na rutynę, zarówno tę w życiu zawodowym, jak i prywatnym, jest stawianie sobie celów. Powinniśmy dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy od życia i do czego dążymy. Jak chcemy, żeby wyglądały nasze relacje z bliskimi, a jak ścieżka kariery zawodowej. Realizowanie tych celów i odnoszenie sukcesów to najlepszy sposób na walkę z rutyną.

0 shares
Previous Post

Dziedzictwo kulturowe i sposoby jego adaptacji

Next Post

Małopolska Organizacja Turystyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *