Kraków – nieznane trasy i ścieżki

Czy można w Krakowie znaleźć nieznaną jeszcze trasę turystyczną i frapujące historie? Owszem. Ta krótka wycieczka dowiedzie, że Kraków jest nie tylko miastem królów, ale i miastem, gdzie wiele się dzieje, a historia przeplata się z teraźniejszością.

Pięć pięter aptekarskich atrakcji

Idąc ulicą Floriańską, główną ulicą handlową miasta, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w jednej z kamienic ukryta jest prawdziwa perełka – Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wielu odwiedzających zgodnie twierdzi, że liczba i różnorodność zgromadzonych eksponatów rzuca na kolana. Każde piętro to powód do zachwytu, a najwyższe, związane z ziołolecznictwem i farmakognozją, robi wrażenie nawet na profesjonalistach – farmaceutach.

Można się dużo dowiedzieć o dawnych sposobach leczenia. Zachwycają piękne, stare recepty. Suszone zioła pachną oszałamiająco, a jeśli się dobrze przyjrzeć, można wyłowić takie perełki, jak suszone nietoperze. Kamienica od piwnic aż po dach wypełniona jest buteleczkami po specyfikach, zielnikami, moździerzami kamiennymi i porcelanowymi, sterylizatorami i innymi przydatnymi w aptece urządzeniami.

Spotkanie z Damą

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jeden z zaledwie kilkunastu namalowanych przez

Leonarda da Vinci obrazów jest teraz prezentowany w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Arcydzieło namalował 38-letni Leonardo w roku 1490 w Mediolanie. Kupił go około roku 1800, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Izabela umieściła go w 1809 r. w Domku Gotyckim – pierwszym na polskich ziemiach muzeum narodowym w Puławach.

Po upadku Powstania Listopadowego obraz przewieziono do pałacu w Sieniawie i… zamurowano w alkowie na 8 lat, by uchronić go przed kradzieżą zaborców. W 1840 r. portret „Damy z gronostajem” przewieziono do paryskiego Hôtel Lambert, siedziby Czartoryskich na emigracji. Tam pozostawał niedostępny dla publiczności. Na przełomie lat 70./80. XIX wieku Czartoryscy przenieśli swoje zbiory do Krakowa, będącego wówczas pod zaborem austriackim. Po raz pierwszy na widok publiczny „Dama z gronostajem” została wystawiona w 1876 r., gdy otwarto Muzeum Czartoryskich. Od 29 grudnia 2016 r. „Dama z gronostajem” jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Warto udać się do Narodowego na spotkanie z „Damą”; odwiedzający zgodnie twierdzą, że wrażenia estetyczne, związane z podziwianiem dzieła tej rangi, pozostają z nami na długo.

Kraków w świetle księżyca

Romantyczne zaułki tętnią życiem również po zmroku. Miasto nocną porą ma wiele do zaoferowania, a prezentuje się w zupełnie innej odsłonie niż za dnia. Późnym wieczorem wszystko wygląda inaczej, magia ożywia znane nam uliczki, spacerują zakochani… Możemy pójść choćby na Kazimierz, także tam przekonać się, że takie miasto jak Kraków nigdy nie zasypia, o każdej porze, także nocą, spotykamy rozbawione grupy turystów. Każdy zaułek niesie zapowiedź odkrywania nowych miejsc. Krakowski Kazimierz jest pamiątką wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Galerie, antykwariaty i targi staroci tworzą niezwykłą atmosferę. Ale my szukamy czegoś innego niż szlaki znane wszystkim bedekerom.

Przechadzając się uliczkami Kazimierza, można odpocząć w wybranej z jednej z wielu klimatycznych kawiarni, knajpek czy restauracji o niepowtarzalnym klimacie i niebanalnych wnętrzach. Znajdują się tu liczne galerie i antykwariaty. Kazimierz jest miejscem spotkań różnych narodowości i kultur.

Jeden z najbardziej oryginalnych placów targowych Krakowa to plac Nowy. Głównym punktem rzucającym się w oczy jest „Okrąglak”, pawilon o okrągłej formie, znany jako nieprzebrane źródło smacznego i taniego jedzenia. Na zainstalowanej na dachu scenie organizowane są koncerty i inne imprezy o charakterze artystycznym.

Na placu Nowym handluje się artykułami spożywczymi i produktami rolnymi oraz organizuje się tzw. giełdy tematyczne, popularne są targi lokalnego designu. Targi staroci natomiast to raj dla kolekcjonerów, którzy przybywają z całej Polski. Targi te odbywają się w dni powszednie, ale w soboty podwaja się liczba handlowców.

Rozważny i romantyczny

W sali Miedzianej pałacu Krzysztofory została właśnie otwarta wystawa „Rozważny i romantyczny, w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”. Tytuł wystawy jest odwołaniem do postawy w życiu Tadeusza Kościuszki, który żył na przełomie dwóch epok – oświecenia i romantyzmu. Trudno nie zauważyć, że jest także nawiązaniem do tytułu popularnej powieści Jane Austin z 1811 r. Kosciuszko był człowiekiem nieprzeciętnym; łączył rozwagę czasów oświecenia, typowo męskie cechy żołnierza i dowódcy z wrażliwością i delikatnością mężczyzny nowej epoki, czyli czasów romantyzmu.

Hokej, muzyka i youtuberzy

Tauron Arena, stosunkowo nowe miejsce na mapie Krakowa, oferuje nam bardzo zróżnicowane propozycje; od licznych koncertów muzyki, począwszy od filmowej aż do wydarzeń o charakterze religijnym, poprzez bardzo popularne duże wydarzenia sportowe, takie jak Liga Hokejowa. Na odbywające się w tauron Arenie Meetupy przybywają youtuberzy i ich fani z całej Polski. Na zwiedzenie Krakowa nie wystarczy dzień lub dwa, ale na wczucie się w jego klimat wystarczy kilka godzin. Kto był tutaj choć jeden raz, chce wracać ponownie. I dobrze. Bo Kraków nigdy się nie nudzi. Można go poznawać na wiele sposobów, za każdym razem odkrywać na nowo i wracać z nowymi wrażeniami.

0 shares
Previous Post

Twórcza przestrzeń w hotelach

Next Post

Aqua aerobik – sport, rekreacja, rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *